zondag 23 september 2018 – Dankzij Google Alerts en diverse tipgevers komen er iedere week nogal wat websites voorbij met opmerkelijke berichten over de lange 18e eeuw. De oogst van deze week is zoals altijd een allegaartje en gaat vergezeld van een afbeelding van de boekenwereld. Deze keer is het geen onaardig portret van een onbekende lezende man, vervaardigd door een onbekende 18e-eeuwse schilder (National Museum of Wales).
- De UB van de Columbia University (NYC) zet collectie 17e- en 18e-eeuwse speelkaarten online.
- De reizen van Willem de Wijs gaat over een zeeman die tien keer voor de VOC naar Azië voer (nieuw boek).
- Lezers.
- Maria Versfelt (1776-1845), domineesdochter uit Lith, zei dat ze telg was van het adellijk geslacht Tolstoj.
- Tragedie bij een poppenkastvoorstelling.
- Nieuwe roman: twee journalisten van de Gazet van Leyde voelen de druk om populist Henri Furet te ontmaskeren.
- Hier krijg je hoofdpijn van: het notitieboekje van Newton.
- Surinaamse slaven konden zich vrijvechten door als soldaat te strijden tegen opstandelingen van het kolonialisme.
- Jacob Hendrik Schorer was de eerste gouverneur van Zeeland.
- De Gouden Eeuw van de Vliet (boek en expositie Museum Swaensteyn, t/m 2 december).
- Middelburg in woeling en strijd rond 1787.
- De UB Amsterdam kocht eens een vroege kleurendruk, het Tooneel der voornaamste Nederlandse huizen en lusthoven.
- In december verschijnt een boek over dieren.
- Waterbronnen in Hyde Park.
- Zeker in de eerste jaren is de Dordrechtsche Courant (1795-1896) duidelijk patriots.
- Een barbaars kookboek.
- Het oude Meisjeshuis in Delft.
- Koetsen zonder wielen.
- Vader van de Nederlandse belastingdienst.
- Van Code Napoleon tot antwoord op de Engelse inval van zomer 1809.
- De nachtelijke avonturen van Pieter Calkoen.
- Geschiedenis misdaad in Roosendaal: van roversbendes tot henneptelers.
In aansluiting op onze zeer geslaagde expeditievergadering in het fraaie,doch helaas door Pluvius verstoorde,Gouda zou ik willen aanhaken bij de uitleg van onze stadsgids Christiaan van der Spek over de wapenschilden die te bevestigd zijn aan het bordes. Met name het wapenschild dat zou toebehoren aan Lodewijk Napoleon/Louis Bonaparte. Hoewel in veler onzer oren een onwaarschijnlijk verhaal,vrees ik dat het toch waar is.
Links die dit onderbouwen zijn:
DBNL
Wikipedia
Detail foto wapen van Lodewijk Napoleon
Wikipedia
Detail foto Wapen van het Koninkrijk Holland / Lodewijk Napoleon
Dus niks (Jacoba van) Beieren of een Duitse keizer (tolheffing).
In het boek Lodewijk Napoleon, De Hollandse Jaren (red. Karina Meeuwse) heb ik ook al niets kunnen vinden over een bezoek van Lamme Loetje aan de stad die in de Middeleeuwen als grootste bierexporteur van Europa gold.
Het raadsel hoe en waarom het wapen is blijven hangen blijft.
Groeten,
Bart